Al Farabi Kazakistan Devlet Üniversitesi

AL FARABİ KAZAKİSTAN DEVLET ÜNİVERSİTESİ 

Al Farabi Kazak Ulusal Üniversitesi (Farabi KazNU) Orta Asya'nın en eski ve en köklü üniversitelerinden biridir.Üniversite genç ve dinamik ve bölgede eğitim hizmetleri sunmada sürdürülebilir liderlik kazanmaktadır. Al Farabi Ulusal Üniversitesi 1934 yılında Kazakistan'nınAlmaty şehrinde kurulmuştur. Üniversite 1970 yılında kampüsünü büyüterek yeni bir büyük kampüs alanına sahip olmuştur. (105 hektar) Farabi Üniversitesi, 1985 yılında farklı ülkelerden gelen yabancı öğrencileri kabul etmeye başlamıştır.

 


Üniversite, aynı zamanda sadece İngilizce olarak verilen programlar sunmaktadır. Uluslararası öğrencilere Kazak ve Rusça dersleri için fırsat sağlar. Orta Asya'daki en büyük kampüse ve spor tesislerine sahiptir. El Farabi Kazak Ulusal Üniversitesi'nden 11 öğrenci milli takımın üyeleriydi ve 2012 Londra Olimpiyat Oyunlarına katıldı. SvetlanaPodobedova, ağırlık kaldırmada altın madalyanın sahibi oldu.   

 • Al Farabi Üniversitesi Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı ödülünün ülkenin tarihinde "Kalite alanında başarı ödülüne layık görülen ilk Kazakistan üniversitesidir.
 • Al Farabi Milli Üniversitesi Kalite ve hizmet alanındaki Uluslararası Üniversiteler Birliği ve Avrasya Üniversiteler Birliğinin kurucu üyesidir.Kazakistan'ın ve Bologna'daki Büyük Üniversiteler Bildirgesi'ni imzalayan Orta Asya ülkelerinin ilk üniversitesidir.
 • Al Farabi Üniversitesi'nde  16  fakülte, 63 bölümün, 20 bilimsel araştırma enstitü ve merkezinin, 1 teknopark, 2000'den fazla profesör, görev yapmaktadır. çalışıyor. Ortak uluslararası eğitim programları öğrenci değişim programları ve staj konularında dünyanın en büyük 418 uluslararası üniversitesiyle işbirliği yapmaktadır. 

Kazakistan Almaty Şehri

 • Eski Adı ile Alma –ta 2.5 milyon nüfusa sahip  kazakistanın en gelişmiş şehridir.Kazakistan Cumhuriyetinin eski başkenti olan Alma-ta ( Almaty ) günümüzde Alışveriş merkezleri , başdöndüren yüksek mimari yapıları , restorantları ve kültür tesisleri ile Orta Asyanın en kozmopolit şehridir.
 •  1991 yılında Kazakistan’nın Sovyetler birliğinden ayrılıp bağımsızlığını kazanması ile Almaty hızlı bir değişim ve gelişim göstermiştir 1997 yılında başkentin Astana’ya taşınması ile birlikte Almaty ülkenin ticaret ve kültür merkezi haline gelmiştir.
 •  Almaty ‘da Para birimi olarak Kazak Tenge si kullanılmakta olup , Resmi Dili  Rusçadır . İkinci dil olarak kazakça da kullanılmaktadır. Kazakistan’a seyahat edecek olan Türk vatandaşları 30 gün süre ile vizesiz seyahat edebilirler. Öğrenci olarak gidecek kişiler  Öğrenci vizesi almak zorundadır.

Al Farabi Üniversitesi Uluslar Arası İşbirlikleri

Günümüzde Üniversitenin,  16 Fakültede  Eğitim alan  okuyan 29.000'den fazla öğrencisi bulunmaktadır. , Sağlık Bilimleri Mühendislik, Beşeri Bilimler ve Sosyal Bilimler. Üniversite dünyanın dört bir yanından önde gelen üniversiteler ile yakın ilişkiler sürdürmektedir. Al Farabi Kazak Ulusal Üniversitesi, Hint-ABD Mühendislik Eğitimi İşbirliği'ne katılmıştır. MDP / Global Classroom, 2011 yılında Columbia Üniversitesi'nin desteği ile başlatılmıştır. 

Üniversite, aşağıdaki uluslararası organizasyonların bir üyesidir:

Uluslararası Üniversiteler Birliği, Avrupa Mühendislik Eğitimi Topluluğu, Uluslararası Akademik Tecrübe ve Mükemmeliyete İlişkin Teknik Deneyim ve Uluslararası Gözlemevi için Öğrenci Değişimi. 

Al Farabi Üniversitesi nde Her yıl, John Forbes Nash, Finn E. Kydland, Roger D. Kornberg, Christopher Pissarides ve Murray Gell-Mann gibi Nobel Ödülü'nü kazanan dünyaca ünlü akademisyenler, Al-Farabi KazNU öğrencileri önünde dersler veriyorlar. 20 farklı ülkeden 500'den fazla uluslararası profesör üniversitede ders veriyor. Üniversite, aynı zamanda sadece İngilizce olarak verilen programlar sunmaktadır. Uluslararası öğrencilere Kazak ve Rusça dersleri için fırsat sağlar. 

Al Farabi Milli Kazak Devlet Üniversitesi Bölümleri 

Al Farabi Üniversitesi nde 16 Fakültede  Eğitim gören 29 binden fazla öğrenci bulunmaktadır. Üniversitede Tüm bölümlerde  Y.lisans ve Doktora olanağı bulunmaktadır. 

Sağlık Bilimleri  : Tıp - Diş Hekimliği 

Beşeri Bilimler  : Uluslararası ilişkiler , Türkoloji , Tarih , Coğrafya , Arkeoloji 

Fen bilimleri     :Matematik , Fizik Astronomi  -  Bilgisayar Müh. , Yazılım mühendisliği , Elektrik Mühendisliği

İktisadi ve idari bilimler  : işletme , İktisat , Ekonomi , Pazarlama 

Tıp , Diş hekimliği , Hukuk , Bilgisayar Müh. , Yazılım Müh. Petrol Doğalgaz Müh. , bölümlerinde Eğitim Dili Rusça yanısıra ingilizce dir  . Diğer bölümlerin Eğitim dili Rusça dır .

Tüm Y.lisans ve Doktora bölümlerinin eğitim dili ingilizce ve rusça'dır.Seçeceğiniz ülkeye ve oranın üniversitesine göre değişkenlik göstermektedir. Bu durumda eğitim görmek istediğiniz ülke üniversitesinin, kayıt aşamasında gerekli evrak listesini Yetkili Eğitim Danışmanımız Size liste olarak verecektir. Ancak her durumda olması zorunlu temel evrak listesi aşağıda bilgilerinize sunulmuştur. ülke ve üniversite seçimine göre aşağıdaki listeye ek- ilave evrakların gerekeceği durumda tarafımızdan detaylı bilgi akışı sağlanacaktır.

 • LİSE DİPLOMASI ASLI(YOKSA TASDİKNAME)
 • PASAPORT FOTOKOPİSİ EN AZ İKİ YILLIK
 • TRANSKRİPT (Lise Not dökümü)
 • SAĞLIK RAPORU (Yurt Dışında okumasına mani yoktur yazılı)
 • 12 ADET BİOMETRİK FOTOĞRAF
 • ANNE YA DA BABA VEYA RESMİ VELAYET SAHİBİNDEN, YURT DIŞI EĞİTİM MASRAFLARINA DAİR NOTERDEN TAAHHüTNAME
 • NüFUS KAYIT öRNEĞİ ( Nüfus Müdürlüğünden alınması zorunlu )
 • İKAMETGAH ( Nüfus Müdürlüğünden Alınacak )
 • SGK HİZMET DöKüMü-PROVİZYON ( SGK'lı olduğuna dair belge, yoksa en az 1 yıllık özel Sağlık Sigortası )
 • 10-NOTERDEN, GENETİK EĞİTİM DANIŞMANLIĞINA YETKİ VEKALETNAMESİ

*** ÖNEMLİ NOT: Evrakların tamamı bağlı olunan İlçe Kaymakamlığından APOSTİL Ettirilmek zorunludur. APOSTİLSİZ EVRAK GEÇERLİ DEĞİLDİR.

Diğer; Kazakistan Üniversiteleri