RUSYA – Belarus Devlet Üniversitesi

BSU, Belarus'taki eğitim, bilim ve teknolojilerin gelişimini koordine eden ulusal bir kurumdur. Üniversite, öğrencilere en iyi yöntemleri ve en yeni bilgi edinme teknolojilerini sağlamayı amaçlamaktadır.

Araştırma mükemmelliğinin sürdürülmesi çok yüksek bir öncelik olmuştur ve tüm kurslarımız aktif bir araştırma ortamında öğretilmekten yararlanmaktadır.

BSU, akademik, araştırma, üretim, sosyal ve kültürel, idari, yardımcı ve diğer birimlerden oluşan ayrılmaz bir komplekstir.

Lisansüstü ve lise mezunlarına yönelik eğitim seviyelerinde eğitim veren 16 Fakülte ve 4 Eğitim Kurumu bulunmaktadır.

Üniversitede hem gençlere hem de yetişkinlere yönelik yeniden eğitme ve ileri eğitim ve yenileme kursları düzenleyen bir dizi Enstitü bulunmaktadır.

Başlıca eğitim kurumları arasında ayrıca BSU Yapısı içindeki BSU Lisesi ve BSU Hukuk Hareketi bulunmaktadır.


Fakülte ve Eğitim Kurumları

Uygulamalı Matematik ve Bilgisayar Bilimleri

Biyoloji Fakültesi

 Kimya Fakültesi

 İktisat Fakültesi

Coğrafya Fakültesi

Tarih Fakültesi

Uluslararası İlişkiler Fakültesi

Hukuk Fakültesi

Sosyal ve Kültürel İletişim Fakültesi

Mekanik ve Matematik Fakültesi

Filoloji Fakültesi

Felsefe ve Sosyal Bilimler Fakültesi

Radyofizik ve Bilgisayar Teknolojileri Fakültesi

Gazetecilik Enstitüsü

İşletme ve Teknoloji Fakültesi

İngiliz Dilive EdebiyatFakültesi

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü

Belarus devlet üniversitesinde hâkimler, savcılar ve hukuk uzmanlarının yeniden eğitilmesi ve niteliklerinin yükseltilmesi için

 • Pedagoji
 • Enstitüsü
 • Anabilim Dalı,
 • Üniversite Öncesi Eğitim Fakültesi
 • Uluslararası Belarus Devlet Üniversitesi Sakharov Çevre Enstitüsü
GEREKLİ EVRAKLAR

1.1. Belarus Cumhuriyeti eğitim vizesi bulunan pasaport;

1.2. Pasaportun Noter  tarafından onaylı Rusça çevirisi;

1.3. Eğitim programının adı ve alınan notların belirtildiği eğitim belgelerinin asıllarının noter onaylı Rusça çevirileri;

1.4. Adayın yaşadığı ülkenin resmi sağlık kuruluşlarınca verilen sağlık raporunun noter onaylı Rusça çevirisi;

1.5. Tüm eğitim süresince ve Belarus Cumhuriyeti’nde bulunulan sürede geçerli sağlık sigortası poliçesi (sigorta şirketleri “Belgosstrah” veya “Beleksimgarant”). Fakülte dekanlığında onaylanabilir.

1.6. 4 fotoğraf (3×4 boyutlarında);

1.7. Oturum için gerekli vergilerin ödendiğine dair makbuz (ödeme BelarusbankA.Ş’nin tüm şubelerinde yapılabilmektedir).

2. Eğitim sözleşmesinin imzalanması ve eğitim ücretinin %100’ünün ödenmesi gerekmektedir. Ödeme USD cinsinden ul.Bobruyskaya, 9 ya da ul.Oktyabrskaya,10 adreslerindeki Belinvestbank A.Ş. şubelerinde yapılır.

3. 33 Nolu Öğrenci Polikliniği’nde (ul. Surganova, 45, 4 Nolu bina) sağlık kontrolünden geçilmeli, yurda yerleşmek için gerekli olan ve sağlık kontrolünden geçildiğini belirten sertifika alınmalıdır.

4. Eğitim sözleşmesinin imzalanmasının ve kayıt formunun düzenlenmesinin ardından, eğitim süresince ve Belarus Cumhuriyeti’nde bulunulan sürede geçerli olmak üzere ‘geçici oturum izni’ alınır. Bunun için dekanlığa (301 Nolu oda) aşağıdaki belgeler teslim edilmelidir.

 • Doldurulmuş anket (dekanlıkta tescillenecek);
 • Eğitim vizesi olan pasaport
 • Göçmen kartı
 • Tüm eğitim süresince ve Belarus Cumhuriyeti’nde bulunulan sürede geçerli sağlık sigortası poliçesi (sigorta şirketleri “Belgosstrah” veya “Beleksimgarant”);
 • Pasaportun Noter onaylı Rusça çevirisi;
 • Eğer yabancı ülke vatandaşı olan kişi özel bir adreste yaşıyorsa kira sözleşmesi;
 • Oturum için gerekli vergilerin ödendiğine dair makbuz (ödeme BelarusbankA.Ş’nin tüm şubelerinde yapılabilmektedir).

Geçici oturum izni 14 iş günü içerisinde çıkmaktadır.

DİKKAT : Belarus Cumhuriyetine varışınızı takiben 3 gün içerisinde oturum işlemleri için pasaportunuzu teslim etmeniz gerekmektedir. Oturum izinli pasaportunuzu ancak tam teşekküllü sağlık kontrolünden geçtiğinizi ve eğitim ücretini ödediğinizi belirten belgeleri teslim ettiğiniz zaman alabilirsiniz.

AŞAMA İÇERİKLERİ

I.Eğitim davetiyesinin tescili

II. Hazırlık Fakültesine kayıt

III. Yurda kayıt

IV. Sağlık Kontrolü

V. Öğrencinin idari harcamaları

 

I. Eğitim davetiyesinin tescili için aşağıda belirtilen evraklar gereklidir:

 1. Doldurulmuş anket (gönderilecek)
 2. Eğitim süresince geçerli pasaportun noterden onaylı kopyası ve Rusça çevirisi;
 3. Çalışılan konuların ve alınan notların (ortaöğretim sertifikası/yükseköğrenim diploması) ekli olduğu, eğitim derecesini gösteren belgelerin Rusça çevirisi;
 4. Adayın yaşadığı ülkenin resmi sağlık kuruluşlarınca verilen sağlık raporunun Rusçaya çevrilmiş kopyası.

Yabancı dilde hazırlanan her belgeye Rusça çevirisi eklenmelidir. Çeviriler noter tarafından onaylanmış olmalıdır.

BELARUS TA YAŞAM ;

Belarus ' da öğrenci yurdunda ikamet eden bir öğrencinin ortalama aylık gideri ortalama 300-400 dolar civarındadır. Eğer öğrenci evde kalmak isterse ev kiralayabilir, bir ailenin yanında bir oda kiralayabilir. Kira ücretleri başkentte 350 dolardan başlamaktadır. Diğer şehirlerde ise daha ucuza bulunabilmektedir. Ev kiralamak isteyen öğrenci emlakçılar aracılığıyla ev tutabilir.

Güvenlik ve Huzur

Belarus, trafik sıkışıklığı, kalabalık, gürültü kirliliğinin olmadığı, geniş caddeleri, geniş ve yemyeşil parkları, doğayla bütünleşen tarihi dokusu, kırmızı ve beyaz kiliseleri, Svisloch nehri ile güvenli ve huzurlu bir ülkedir.

Güvenlik açısından Belarus, suç oranının son derece düşük olduğu, yabancıların gecenin geç saatlerinde bile çok rahatlıkla dolaşabildiği, huzur içinde yaşayabileceği bir ülkedir.

İklim

Belarus, iklim açısından kışları soğuk ve yağışlı (ocak-şubat aylarında -20 dereceye kadar düşmektedir) yazları ise ılık ve nemli (temmuz-ağustos aylarında 30 dereceye kadar çıkıyor) geçmektedir.

Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden Belarus ' a üniversite eğitimi için gidecek olan öğrencilerin iklim koşularına göre giyecek açısından kış ağırlıklı kıyafetlerin götürülmesi önerilir.

Her ne kadar kışlar soğuk geçse de Belarus ' un tamamında doğal gaza dayalı merkezi ısıtma sistemi vardır. Öğrenciler gerek üniversite yurtlarında gerekse özel evlerde ısınma problemi olmadan kalabilirler yine 365 gün 24 saat sıcak su imkânından yararlanabilirler.

YURTLAR VE BARINMA ;

Belarus ' da tüm üniversitelerin kendisine ait öğrenci yurtları vardır. Öğrenci yurtlarının bazıları okulun yanında iken bazıları da okula 20-40 dakikalık mesafede yer alır. Öğrenci yurtları kız-erkek karma yurtlardır.

Yurtlarda koridor ve blok olmak üzere iki farklı sistem vardır. Koridor sisteminde tuvalet ve banyolar koridorun sonunda olup ortak kullanım alanıdır. Blok sisteminde ise tuvalet ve banyolar iki veya üç oda tarafından ortak kullanılmaktadır. Her iki sistemde de tüm koridorlarda öğrencilerin kullanıma açık mutfaklar yer almaktadır.

İsteyen öğrenciler bu mutfaklarda kendi yemeklerini yapabilirler. Yurtların bazılarında çamaşırhaneler mevcutken bazılarında ise yoktur. Çamaşırhanesi olan yurtlarda öğrenciler çamaşırhaneleri küçük bir ücret karşılığında kullanabilirler. 
Çamaşırhane olmayan yurtlardaki öğrenciler ise şehir merkezlerindeki çamaşırhaneleri kullanabilirler.

Yurtlarda öğrenciler genellikle 2-3 kişilik odalarda kalırlar. Odaların temizlik ve bakımı öğrenciler tarafından yapılmaktadır. Tüm öğrenci yurtlarında giriş ve çıkışlar ilgili görevliler tarafından kontrol edilmekte ve gece saat 11 ' den sabah 6 ' ya kadar yurda giriş çıkış yasaktır.

Türkiye ' deki üniversitelerin yurtlarına göre, Belarus üniversitelerinin yurtları çok daha ucuzdur. Yurtların aylık ücret ortalaması 25-35 dolardır. Yıllık yurt ücreti ise 250-350 dolar arasındadır.

Ancak kimi üniversitenin yurtları bakımlı ve yeni iken, kimi üniversitenin yurtları bakımlı ve yeni değildir.

Daha çok yeni yapılmış yurtların oda, tuvalet ve mutfakları eski yurtlara göre çok iyidir. Ama öğrenci, yurt koşullarını beğenmezse oda ve banyo kısmında tadilat yaptırabilme hakkına sahiptir.Seçeceğiniz ülkeye ve oranın üniversitesine göre değişkenlik göstermektedir. Bu durumda eğitim görmek istediğiniz ülke üniversitesinin, kayıt aşamasında gerekli evrak listesini Yetkili Eğitim Danışmanımız Size liste olarak verecektir. Ancak her durumda olması zorunlu temel evrak listesi aşağıda bilgilerinize sunulmuştur. ülke ve üniversite seçimine göre aşağıdaki listeye ek- ilave evrakların gerekeceği durumda tarafımızdan detaylı bilgi akışı sağlanacaktır.

 • LİSE DİPLOMASI ASLI(YOKSA TASDİKNAME)
 • PASAPORT FOTOKOPİSİ EN AZ İKİ YILLIK
 • TRANSKRİPT (Lise Not dökümü)
 • SAĞLIK RAPORU (Yurt Dışında okumasına mani yoktur yazılı)
 • 12 ADET BİOMETRİK FOTOĞRAF
 • ANNE YA DA BABA VEYA RESMİ VELAYET SAHİBİNDEN, YURT DIŞI EĞİTİM MASRAFLARINA DAİR NOTERDEN TAAHHüTNAME
 • NüFUS KAYIT öRNEĞİ ( Nüfus Müdürlüğünden alınması zorunlu )
 • İKAMETGAH ( Nüfus Müdürlüğünden Alınacak )
 • SGK HİZMET DöKüMü-PROVİZYON ( SGK'lı olduğuna dair belge, yoksa en az 1 yıllık özel Sağlık Sigortası )
 • 10-NOTERDEN, GENETİK EĞİTİM DANIŞMANLIĞINA YETKİ VEKALETNAMESİ

*** ÖNEMLİ NOT: Evrakların tamamı bağlı olunan İlçe Kaymakamlığından APOSTİL Ettirilmek zorunludur. APOSTİLSİZ EVRAK GEÇERLİ DEĞİLDİR.

Diğer; Rusya Üniversiteleri