Bosna Hersekde Eğitim

Bosna Hersek'te Üniversite Eğitimi

Bosna Hersek, modern bir eğitim sistemine sahip olmanın yanı sıra, bölgedeki en eski yükseköğrenim kurumlarına da ev sahipliği yapmaktadır. Bu eğitim kurumlarının bazıları günümüzde eğitim vermeye devam etmektedirler. Bosna Hersek'te üniversite ve yüksek lisans eğitimi söz konusu olduğunda uluslararası öğrenciler için birçok seçenek mevcuttur. Bosna Hersek'te modern ve aktif bir kampüs yaşamı vardır. Bununla birlikte Bosna-Hersek'te eğitim zengin bir geçmişe ve altyapıya dayanır. Ülkede eğitim dili Boşnakça ve İngilizcedir. Bosna Hersek'te İngilizce olarak üniversite ve yüksek lisans eğitiminizi tamamlayabilirsiniz. Ayrıca, Bosna'da yüksek lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler, genellikle Bosna Hersek'te kalıp çalışmaktadır. Çok fazla olmamakla beraber, bazı alanlarda büyük iş fırsatları mevcuttur. Lisans veya yüksek lisans eğitimlerini Bosna Hersek'te tamamlayan öğrenciler mesleki kariyerlerinde yabancı dil bilmenin ve uluslararası bir ortamda eğitim almanın avantajına sahip olmaktadırlar. Bu nedenle birçok uluslararası öğrenci Bosna Hersek'e hem lisans hem de yüksek lisans eğitimi almak için gelmektedir.

Bosna Hersek Hakkında

Bosna Hersek'in yüzölçümü 51.129 km2'dir. Para birimi eski Yugoslav Dinarıdır. Bosna Hersek, 4.5 milyon nüfusa sahip,  maddi olarak uygun yaşam şartlarına sahip olmasının yanı sıra, doğal güzellikleri ve etnik zenginlikleri ile Balkanların en yaşanılası ülkelerinden biridir. Bosna Hersek'in ana dili Boşnakça, Sırpça ve Hırvatçadır. Boşnakça bir Slav dilidir ve Slovakça, Hırvatça, Karadağ dili, Sırpça ile aynıdır. Bosna Hersek'in başkenti 500.000 nüfusa sahip Saraybosna'dır. Bosna Hersek cumhuriyetle idare edilen bir ülkedir ve 240 sandalyeye sahip bir meclise sahiptir. Ekonomisi tarıma, ormancılığa ve küçükbaş hayvancılığa dayanır. Aynı zamanda Kömür, demir, bakır, gümüş gibi maden kaynaklarına sahiptir. Bosna Hersek'te yazlar sıcak kışlar ise soğuk geçer. 20 Km uzanan Akdeniz kıyılarında, Akdeniz iklimi görülür.

Üniversite Sınavına Girmeden Bosna Hersek'te Lise Diplomanızla Dilediğiniz Bölümde Üniversite Eğitimi Alabilirsiniz.

Bosna Hersek Üniversitelerine sadece lise diplomanızla başvuruda bulunabilir ve üniversitelerden kabul alabilirsiniz. Ülkemizdeki üniversite sınavında istediğiniz bölümü kazanamıyorsanız, Bosna Hersek'te ülkemizin aksine, istediğiniz birçok bölümde eğitim alabilirsiniz. Hem ülkemize yakın olması hem de ülkemizle aynı ekonomik şartlara sahip olması nedeni ile birçok Türk öğrenci üniversite ve yüksek lisans eğitimlerini Bosna Hersek'te almaktadır.

Genetik Eğitim, yalnızca Yüksek Öğretim Kurum (YÖK) tarafından tanınan üniversitelere başvuru ve yerleştirme yapmaktadır.

Bosna Hersek'te üniversite eğitimi, üç ila dört yıl sürer. Sözel bölümlerin neredeyse tamamında eğitim süresi 3 akademik yıldır. Mühendislik bölümlerinde ise eğitim süreleri 3.5 veya 4 akademik yıldır. Genetik Eğitim Yurt Dışı Eğitim olarak Bosna Hersek'te üniversite eğitimi sürecinizdeki tüm işlemlerde profesyonel ve alanında tecrübeli eğitim danışmanlarımız ile size hizmet vererek sorunsuz bir başvuru süreci yönetmekteyiz.

Bosna Hersek'te ALES Sınavına Girmeden Yüksek Lisans Eğitiminize başlayabilirsiniz.

Türkiye'de üniversite eğitimini başarı ile tamamlayan öğrenciler, Türkiye'de bulunan ALES sınavına girmeden, yüksek lisans bölümlerinde eğitim. Üniversite diplomanız ile başvuruda bulunabilir ve üniversitelerden kabul alabilirsiniz. Türkiye'den birçok öğrenci yüksek lisans kabulleri kolay alınabildiği için Bosna Hersek'te yüksek lisans eğitimi almaktadır. Bosna Hersek'te yüksek lisans eğitimi iki akademik yıl sürer.

Bosna Hersek'te yüksek lisans eğitimini başarı ile tamamlayan öğrenciler doktora eğitimlerine devam edebilirler. Bosna Hersek'te doktora eğitimi 3 yıl sürer ve sadece yeterli iş deneyimine sahip adaylar başvurabilirler.

Bosna Hersek'te Eğitiminizin YÖK onayı var.

Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) Bosna üniversitelerinin bazılarını tanımaktadır. Genetik Eğitim Yurt Dışı Eğitim olarak Bosna Hersek'te öğrencilerimizin başvurularını sadece Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) tarafından tanınan üniversitelere gerçekleştiriyoruz. Bosna Hersek Bologna sürecine dahil olan bir ülke olduğu için AKTS (Avrupa kredi transferi sistemi) ile üniversite ve yüksek lisans eğitimi verir. Bosna Hersek'te üniversite eğitimini tamamlayan öğrencilerin, Avrupa Birliği ülkelerinde de diplomaları tanınır.

Bosna Hersek'te Sosyal Yaşam Giderleri

Bosna Hersek'te yaşamaya başladıktan sonra ortak kültürümüzün günlük yaşamdaki etkilerine siz de şahit olacaksınız. Bosna Hersek'te yaşam koşullarının ülkemizden daha uygun olması ve birçok Avrupa ülkesi ile aynı standartlarda olması, Bosna Hersek'te eğitim almayı cazip kılan önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bosna Hersek'te sosyal giderleriniz Türkiye'de ki birçok şehrin altındadır. Bosna Hersek'te ev kiraları 150 USD civarında olup elektrik su gibi giderler eklendiğinde ortalama olarak 200 USD civarındadır. Ayrıca Bosna Hersek'te bazı aileler ek gelir elde edebilmek için uluslararası öğrencilere çok ekonomik ücretler ile oda kiralamaktadır. Bosna Hersek'te bir öğrencinin aylık yaşam masrafları konaklaması hariç ortalama olarak 200-300 USD civarındadır. Bosna Hersek Türkiye'ye 90 dakikalık mesafede yer alır. Uçak biletleri gidiş dönüş 900 TL ile 1.600 TL arasında değişiklik gösterir.

Bosna Hersek'te Vize Süreci

Öğrencilerin vizeye başvurmadan önce başvuruda bulunup kabul aldıkları üniversiteden kabul mektubu almaları gerekir.

Bosna Hersek'i 60 günden az bir süreliğine ziyaret etmek istiyorsanız, bunu yapmak için vize almanıza gerek yoktur. Eğer üniversite veya yüksek lisans eğitimi alacaksanız öğrenci vizesine ihtiyacınız olacaktır. Bosna Hersek'e öğrenci vizenizi alıp gittikten sonra, oturum iznine başvuruda bulunup 12 aya kadar kalabilirsiniz. Öğrencilerin Eğitim süreleri boyunca her yıl, oturum iznine yeniden başvuruda bulunup, oturum izinlerini uzatmaları gerekir. Genetik Eğitim Yurt Dışı eğitim olarak, Bosna Hersek'e üniversite eğitiminizle ilgili vize sürecinize profesyonel destek veriyoruz.


Bizden Haberler Diğer Başlıklarımız

Toplam Bizden Haberler: 10