Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi

Budapest University Of Technology And Economics

Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte aslında Tuna nehrinin iki yakasındaki Budin ve Peşte şehirlerinin 17 Kasım 1873 tarihinde birleştirilmesiyle kurulmuştur. Şehir, Avrupa’nın en gözde ve en hareketli şehirlerinden biridir. Yaklaşık 2 milyon nüfusa sahip olan kentte; eğitim, kültür ve eğlence adına çok sayıda ve kaliteli mekan bulunmaktadır. Budapeşte’de yaşam oldukça rahat, ve eğitime elverişlidir. Şehrin her yerine uzanan metro ağı, ulaşım sorununu ortadan kaldırmıştır. Mimaride Avusturya-Macaristan imparatorluğu etkisini taşıyan şehirde yapıların görünümü ve görkemi Viyana’ya çok benzer. Budapeşte, ülkenin en önemli ve kaliteli üniversitelerine ev sahipliği yapar ve bu yüzden öğrenci nüfusu oldukça fazladır. Budapeşte aynı zamanda diğer Avrupa ülkelerinden de öğrencilerin tercih ettiği şehirlerden biridir


YILLIK EĞİTİM BEDELLERİ
BÖLÜM EĞİTİM SÜRESİ EĞİTİM DİLİ YILLIK FİYAT
MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ  4+1 İNGİLİZCE 3.200 €
MİMARLIK  4+1 İNGİLİZCE 3.200 €
KİMYA BİYOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ  4+1 İNGİLİZCE 3.200 €
ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ  4+1 İNGİLİZCE 3.200 €
ULAŞIM MÜHENDİSLİĞİ  4+1 İNGİLİZCE 3.200 €
SİVİL MÜHENDİSLİĞİ  4+1 İNGİLİZCE 3.200 €
     

Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi, Budapeşte’nin en populer ve turistik yerlerinden olan Tuna nehri kıyısında, iki köprünün arasında bulunmaktadır. Ulaşım çok kolay ve rahattır. Üniversite 8 farklı fakültede İngilizce olarak eğitim vermektedir. Kuruluşu 1782 yılına kadar uzanan Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi, Macaristan’da olduğu kadar Avrupa ve dünya genelinde de çok önemli bir üniversitedir. 8 farklı fakülte bünyesinde 110 departmana sahip olan üniversitede1100 akademisyen ve 400 araştırma görevlisi bulunmaktadır. Üniversitede 50 farklı ülkeden yaklaşık 14000 öğrenci eğitim almaktadır. Macaristanda alınan mühendislik diplomalarının yaklaşık %70’i bu üniversiteden alınıyor.

Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi, kurulduğu günden beri çok sayıda Nobel ödüllü akademisyen yetiştirmiş olan ünlü bir üniversitedir. Üniversite bu alanda dünyanın en prestijli markalarından biri olmakla gurur duymaktadır. Üniversitenin Nobel ödüllü akademisyenleri:

 • Dennis Gabor (Fizik)
 • George Hevessy (Kimya)
 • Eugene Wigner (Fizik)
 • György Olah (Kimya)
 • Janos Harsany (Ekonomi)
 • John von Neumann (Bilgisayarı icat etti)
 • Edward Teller (Nükleer Fizik)
 • Leo Szilard (Nükleer Zincir reaksiyon Çalışmalarıyla tanınıyor)
 • Marcel Breuer (Mimar)
 • Erno Rubik (dünyaca ünlü Rübik Kübün mucidi)
 • Donat Banki (Karburatörü icat edenlerden biri)
 • Karoly Cipernowszky (Transformer mucidi)
 • Denes Mihaly (Televizyonun mucitlerinden biri)

Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi, Avrupa ve Amerika’dan toplamda 100’den fazla üniversiteyle anlaşmalı olup bu üniversitelerle ortak projeler yürütmekte, öğrenci değişimi yapmaktadır. Üniversite aynı zamanda EAU (Avrupa Üniversiteler Birliği), IAU (Uluslararasu Üniversitelr Birliği), CESAEER (Conference of European Schools for Advanced Engineering Education & Reseasrch) gibi çeşitli önemli akademik oluşumlarca da tanınmaktadır. Üniversite YÖK tarafından da tanınmaktadır. Üniversiteden alınan diplomalar tüm Avrupa’da, Amerika’da ve diğer deniz aşırı ülkelerde geçerlidir. Audi ile işbirliği çerçevesinde, özellikle Ulaştırma ve Araç Mühendisliği fakültesi öğrencileri ürün geliştirme ve test uygulamalarında Audi araçlar üzerinde çalışmaktadırlar. Audi ile yakın temasta bulunan üniversite öğrencileri, Audi ve daha birçok partner firmada staj ve çalışma imkanına sahip olabilmektedirler.

Eğitim Sistemi ve Kabul Koşulları

Özellikle teknik bölümler üzerine İngilizce eğitim almak isteyen öğrencileri için, Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi (BUTE) Avrupa’daki en prestijli ve kaliteli üniversitelerden biridir. BUTE’de bu eğitimleri alabilmek için üniversite sınavını kazanma şartı aranmıyor. Üstelik eğitiminiz YÖK denkliğine de sahip!

AB üyesi olması nedeniyle BUTE diploması tüm Avrupa’da geçerlidir. Buna ek olarak üniversitenin eğitimi dünyaca kabul gören çok sayıda akreditasyonlara da sahiptir. Bu nedenle gerek Avrupa ülkeleri gerek Amerika’dan bu ünüversiteye çok sayıda öğrenci kaliteli ve ekonomik bir Tıp eğitimi almak için gelmektedir.

Mühendislik ve işletme bölümlerinde okuyacak olan adayların iyi derecede İngilizce ve matematik ve fizik bilgilerinin olması beklenir. İlgili fakülteye doğrudan başlayabilmek içim üniversitenin dönem başında düzenleyeceği muafiyet sınavına girmek ve başarılı olmak gerekmektedir. Bu sınavda başarılı olamayan adaylar ilk yıllarında üniversite bünyesinde mühendislik hazırlık (pre-engineering) eğitimine alınmaktadır. Hazırlık eğitimini başarıyla tamamlayan adaylar, fakültede eğitim almaya başlayabilmektedir.

BUTE İngilizce seviyesi düşük olan öğrencilere İngilizce hazırlık eğitimi vermemektedir. Bu nedenle öncelikle İngilizce eğitimine ihtiyacı olan öğrenciler Genetik Eğitim adaya uygun seçeneklerinden birinde İngilizce hazırlık eğitimini alarak daha sonra eğitimine BUTE’de devam edebilir.
Seçeceğiniz ülkeye ve oranın üniversitesine göre değişkenlik göstermektedir. Bu durumda eğitim görmek istediğiniz ülke üniversitesinin, kayıt aşamasında gerekli evrak listesini Yetkili Eğitim Danışmanımız Size liste olarak verecektir. Ancak her durumda olması zorunlu temel evrak listesi aşağıda bilgilerinize sunulmuştur. ülke ve üniversite seçimine göre aşağıdaki listeye ek- ilave evrakların gerekeceği durumda tarafımızdan detaylı bilgi akışı sağlanacaktır.

 • LİSE DİPLOMASI ASLI(YOKSA TASDİKNAME)
 • PASAPORT FOTOKOPİSİ EN AZ İKİ YILLIK
 • TRANSKRİPT (Lise Not dökümü)
 • SAĞLIK RAPORU (Yurt Dışında okumasına mani yoktur yazılı)
 • 12 ADET BİOMETRİK FOTOĞRAF
 • ANNE YA DA BABA VEYA RESMİ VELAYET SAHİBİNDEN, YURT DIŞI EĞİTİM MASRAFLARINA DAİR NOTERDEN TAAHHüTNAME
 • NüFUS KAYIT öRNEĞİ ( Nüfus Müdürlüğünden alınması zorunlu )
 • İKAMETGAH ( Nüfus Müdürlüğünden Alınacak )
 • SGK HİZMET DöKüMü-PROVİZYON ( SGK'lı olduğuna dair belge, yoksa en az 1 yıllık özel Sağlık Sigortası )
 • 10-NOTERDEN, GENETİK EĞİTİM DANIŞMANLIĞINA YETKİ VEKALETNAMESİ

*** ÖNEMLİ NOT: Evrakların tamamı bağlı olunan İlçe Kaymakamlığından APOSTİL Ettirilmek zorunludur. APOSTİLSİZ EVRAK GEÇERLİ DEĞİLDİR.

Diğer; Macaristan Üniversiteleri