Sıkça Sorulan Sorular

ÜNİVERSİTE VE EĞİTİM HAKKINDA

Tüm okullar minimum 2 hafta, maksimum 52 hafta eğitim sunmaktadır. Seçeceğiniz lokasyonlarda vize şartlarına bağlı olarak maksimum süre 40 haftaya düşebilir.

Dil eğitimi planınızda belirlediğiniz hedefiniz, ayırdığınız süre, bütçeniz, kişilik özelliğinize göre ülke seçimi, amacınıza uygun okul, İngilizce seviyeniz gibi başlıca kriterler göz önüne alınarak yapılmalıdır.

Dil eğitimi alınacak okul seçilirken okulun eğitim kalitesi, Türk öğrenci oranı, sunduğu online eğitimler ve etütler, milliyet dağılımı, eğitim harici sunduğu diğer imkanlar (kafeterya, kütüphane vb.) göz önünde bulundurulması gereken faktörlerdir.

Firmamız öğrencilerinden herhangi bir danışmanlık bedeli talep etmemekte, yalnızca öğrencinin işlemlerini başlatıp yürütmek adına ilk etapta bir depozit ücreti alınmaktadır. Öğrenci işlemlerini tamamlayıp eğitim alacağı ülkeye gittiğinde ilk haftasında depozit ödemesi öğrenciye geri iade edilir.

16 yaşını doldurmuş her birey yaş farkı gözetmeksizin yetişkin dil kurslarına katılabilir. 8-16 yaş arası öğrenciler ise yalnızca yaz ayları içerisinde gerçekleştirilen yaz okulu programlarına katılabilirler.

Başlangıçtan ileri düzeye kadar her seviyeden öğrenci dil okullarına kabul edilmektedir. Genel İngilizce programları hariç sınavlara hazırlık, akademik İngilizce gibi özel programlarda belirli bir minimum seviye istenmektedir.

Okul promosyonları, vize işlem süresi ve ekonomik uçak bileti edinme gibi faktörleri göz önünde bulundurarak, minimum 3 ay öncesinden okul başvurunuzu gerçekleştirmeniz gereklidir. Avustralya gibi vize süresi 6 hafta süren ülkelerde 4-5 ay öncesinden kayıt olmanız önerilir. Bazı özel okul promosyonlarından dolayı bir sonraki sene gidecek bile olsanız planlarınız kesinse gidiş tarihinizden 6-8 ay öncesinden kayıt yaptırmak mümkündür.

Okula başladığınız ilk gün okulun yapmış olacağı seviye tespit sınavı ile dil seviyeniz en doğru şekilde belirlenmiş olacaktır. Bazı okullar kendi web siteleri üzerinde kayıtlı olan öğrencileri için öğrenci girişi paneli bulundurmaktadır. Bu panel üzerinden gitmeden önce seviye tespit sınavını online olarak yapmanız mümkündür.

Dil okullarındaki öğretmenler profesyonel anlamda eğitim almış ve İngilizceyi yabancı dil olarak öğretme konusunda uluslararası sertifikalara sahiptirler. Başlangıç seviyesinde İngilizce bilen öğrencilere bile modern eğitim tekniği ile İngilizce öğretebilirler. Tabi gitmeden önce hiçbir İngilizce bilginiz yoksa ‘merhaba, nasılsın?, nasıl gidebilirim?’ gibi cümleleri kuramıyorsanız ilk başta Türkiye’de 2 aylık bir eğitim almanızı öneririz.

Bu rakam okullara göre değişiklik göstermektedir. Sınıf mevcudu ortalamaları genelde 12 kişidir, yaz aylarında okula göre değişmekle beraber sınıflar maksimum 15 kişi olmaktadır.

Okullar, sınıf dağılımını öğrenci seviyelerine ve ülkelere göre dağılım yapmaktadırlar. Genelde aynı ülkeden gelen öğrencileri aynı sınıfa koymamaya özen gösterirler. Sizinle aynı sınıfta ve aynı ülkeden olabilecek öğrenci sayısı genelde biri geçmez. Bu da 12 kişilik bir sınıfta hiçbir öğrenciyi rahatsız edecek bir faktör değildir.

Kurlar seviyenize göre değişir. Genelde başlangıç ve temel seviyesinde olan öğrencilerde ortalama 10 hafta, orta ve üstü olan öğrencilerde 4 ya da 6 hafta içinde kur atlanır. Tabi ki bu sizin çalışmanıza göre de değişir.

Dil okulları eğitiminiz bittikten sonra, tamamlamış olduğunuz seviyeye istinaden uluslararası geçerliliği olan sertifikanızı size sunmaktadır.

Eğitiminize başladıktan sonra ihtiyacınız ve hedefiniz doğrultusunda program uzatımı yapabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken konu vizedir. Vizenizin program uzatımına imkan sağlaması önemlidir. Bu çerçevede program uzatımı yapabilir ve ek eğitim ücretinizi doğrudan okula ödeyebilirsiniz.

KONAKLAMA VE GENEL YAŞAM

Konaklamayı okuldan almak zorunda değilsiniz. Uzun dönem giden öğrencilere tavsiyemiz ilk 4-8 hafta okuldan konaklama alıp sonrasında okul ya da kendi bulduğunuz konaklamayla devam etmenizdir. Burada dikkat edilecek birinci konu, yaz dönemi veya kısa dönem giden öğrenciler kendileri konaklama ayarlayacaksa gitmeden önce Türkiye’deyken mutlaka konaklama bulmuş olmalarıdır. Bu şekilde konaklama bulmadıysanız kesinlikle okuldan konaklama satın almanız gerekir. İkinci unsur, vize açısından nerede kalacağınızı Amerika dışında bütün ülkeler görmek ister. Örneğin Malta’da tüm eğitim süreniz boyunca konaklamanın ayarlanmış olmasını bir vize şartıdır.

Yurtdışına dil eğitimi almaya giden bir öğrenci için en akıllıca konaklama seçeneği aile yanıdır. Öğrenci aile yanında konaklama ile hem harcamalarını minimuma indirebilir hem de gittiği ülkenin kültürüne daha iyi hakim olarak daha çok pratik yapma şansı bulur. Ancak bu tip konaklama her yaş grubuna veya herkesin tercihlerine uygun olmayabilir. Bu yüzden kendinizi en rahat hissedebileceğiniz konaklama türünü seçmenizi öneririz.

Aile yanı konaklamalar okulların sürekli olarak birlikte çalıştıkları ve yılda en az 2 kez denetledikleri konaklamalardır. Aile seçiminde pek çok farklı kriter olsa da öncelikle ailenin öğrencilere nasıl davrandığı, aile içindeki bireylerin genel tavrı ve yaşam tarzı gözetilmektedir.

Bu durum öğrencinin pratiği ve dil gelişimi açısından okullar ve bizler tarafından tavsiye edilmese de öğrencilerin istekleri doğrultusunda elbette ki mümkündür.

Harcama alışkanlıklarınız ve yaşayacağınız şehrin standartlarına göre bu miktar değişiklik gösterir. Örneğin İngiltere’de aylık ortalama 600 GBP, Amerika’da aylık ortalama 800 USD, Malta’da aylık ortalama 500 Euro yaşam gideri olur. Bu gidere konaklama dahil değildir.

Her şehirde yaşam masrafları değişiklik gösterir. Ulaşım, yeme-içme ve kişisel giderlerinizi göz önünde bulundurarak aylık cep harçlığınızı ayarlamanız gerekir. Örneğin İngiltere için şehre göre aylık 500-700 GBP aralığı harçlık öneririz. Amerika için şehre göre değişmekle birlikte aylık 800-1000 USD harçlık öneririz. Öğrencinin harcama alışkanlıkları da cep harçlığı miktarını etkiler. Nakit paranın yanı sıra mutlaka kredi kartı götürmenizi de tavsiye ederiz.

Yurtdışına gittikten sonra her türlü istek ve sorunuz için danışmanınızla iletişim halinde olabilirsiniz. Danışmanınız da belirli aralıklar sizinle iletişime geçerek ilerleme sürecinizi, istek ve sorularınızı cevaplayacaktır. Eğitiminizi tamamlayıp Türkiye’ye dönüş yapana kadar danışmanınız sizinle iletişimi kesmeyecektir.

Bulunduğunuz ülkeye göre aileniz o ülkenin bir bankasında açacağınız hesaba yurtdışı para transferi, western union, moneygram gibi transfer yöntemleriyle size ihtiyaç halinde para gönderebilir.

Kredi kartlarınızı yurtdışında rahatlıkla ve güvenle kullanabilirsiniz. Tabi gitmeden önce mutlaka kartınızı yurtdışına açtırmanız gerekmektedir. Bunun için bankanızla iletişime geçebilirsiniz.

Bankacılık işlemleri her ülkede değişiklik gösterir. Bazı ülkelerde öğrenci statünüzden dolayı geçici hesap açma imkanınız varken, bazı ülkeler ikamet adresiniz ve üzerinize kayıtlı bir fatura görmeden banka hesap işlemleri yapmamaktadır.

Eğitim süresi içinde 1 günlük resmi tatiller veya 1 haftalık yılbaşı tatili denk gelebilir. Bu tarihlerde okulunuz kapalı olup, eğitime ara verilir.

SEYAHAT ve VİZE

Yeşil pasaportunuz varsa Avrupa ülkelerinde 90 güne kadar vizesiz eğitim alabilirsiniz, bunun haricinde diğer tüm ülkeler yeşil veya normal pasaportlarda vize istemektedir.

Yeşil pasaportunuz ile İngiltere ve İrlanda hariç, Schengen ülkelerinde 90 güne kadar vizesiz dil eğitimi alabilirsiniz.

İrlanda ve Avustralya’da 6 ay ve üzeri eğitim alacak öğrenciler için haftalık 20 saat part-time çalışma izni vardır. Amerika, İngiltere ve Kanada ise sadece üniversite öğrencilerine belirli şartlar altında çalışma izni vermektedir.

Vizeniz çıktıktan hemen sonra uçak biletinizi alabilirsiniz. Vize onayınız gelmeden uçak bileti almanızı tavsiye etmiyoruz. Eğer vizeden önce bilet satın almak isterseniz mutlaka iptal ve iade koşullarını hava yolu firmanızdan öğrenin.

Sağlık sigortası tüm yurtdışı çıkışlarda zorunlu olmamakla beraber kesinlikle yaptırmalısınız. Özellikle geniş kapsamlı ve yüksek limitli poliçeleri tercih edin. Bu konuda StudyZONE size yardımcı olmaktadır

Sağlık sigortası genelde göz, estetik ve diş tedavisi dışında her şeyi kapsar. Ancak her poliçenin kapsamı ve limitleri değişiklik göstermektedir. Mümkün olduğunca yüksek limitli, sizin adınıza yurtdışında doğrudan ödeme yapan poliçeleri tercih etmenizi öneririz. StudyZONE sağlık sigortası konusunda öğrencilerine hizmet vermektedir.

Vize başvurusunda konsoloslukların istediği temel kriterleri taşımanız önemlidir. Türkiye’deki eğitim ve çalışma deneyiminiz, Türkiye’de İngilizce öğrenme süreciniz, yurtdışına gitme amacınız, eğitimi tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönüş yapacağınıza dair ikna edici olmanız, Türkiye’deki hedefleriniz ve finansal durumunuz vize başvurularında ön planda tutulan temel kriterlerdir. StudyZONE vize danışmanınız vize başvuru sürecinizde gerekli danışmanlığı verecektir.

Vize değerlendirme süreleri ülkeden ülkeye değişiklik göstermekle birlikte ortalama olarak 1,5 ile 4 hafta arasında sonuçlanmaktadır.

Yurtdışına giderken başlıca yanınızda olması gereken belgeler; Okul Kabul Mektubunuz (Bazı ülkeler için özel belgeler vardır), okul faturanız, program, konaklama ve havaalanı karşılama konfirmasyonlarınız, sağlık sigortanız, uçak biletiniz, pasaportunuz, yurtdışı çıkış pulunuz. Amerika için ayrıca I20 ve SEVIS belgenizi eklemelisiniz.

Okuldan havaalanı karşılama hizmeti satın aldığınız takdirde okulun görevlendirdiği bir taksi şoförü elinde öğrencinin adı, yaz okulu veya toplu kayıt olan öğrenciler için okulun amblemi olan bir pankart ile yolcu karşılama kısmında öğrencileri bekliyor olur.

Her okulda olmasa da bazı okullarda Türk çalışanlar da bulunmakta ve öğrencilere danışmanlık hizmeti de vermektedir.

Aileniz gerekli vizeleri aldığı takdirde sizi ziyarete gelebilir. Ancak yapacakları ziyaretin sizin eğitim döneminizi etkilemeyecek şekilde olmasına dikkat edin.

Schengen’e tâbi ülkelerde vize bitimi okulun bittiği tarih ile aynı zamana tekabül eder. Bu sebeple eğitiminiz bittiğinde dönmeniz gerekir. Diğer ülkeler çoğunlukla öğrenciye eğitimden sonra 15 günlük bir süre tanımaktadır.


Etiket