Yurtdışı İçin TOEFL mı IELTS mi?

Profesyonel veya eğitim kariyerini yurtdışında sürdürmek isteyen insanların yabancı dili belli bir düzeyde bilmeleri gerekiyor. İngilizce bilgisinin hangi düzeyde olması gerektiği gidilecek  ülkedeki kurumların belirlemiş olduğu standartlarda gösteriliyor.  Çalışan veya öğrenci olarak yurtdışına gitmeyi düşünenlere İngilizce yeterlilik sınavlarından hangisini seçecekler ise, ne için gerekli olduğuna göre değişir.

Amerika’da TOEFL, İngiltere’de IELTS mi?

Yurtdışına akademik eğitim amaçlı gitmeyi düşünüyorsanız gideceğiniz ülkedeki okulların İngilizce yeterlilik skorlarına ve TOEFL mı IELTS mi tercih ettiklerine bakmak ilk adım olmalıdır. Bugün hem TOEFL hem de IELTS uluslararası arenada kabul gören İngilizce yeterlilik sınavlarıdır. Ancak genel kanı, Amerika, Kanada  için TOEFL, İngiltere ve Avustralya gibi ülkeler için IELTS sınavına girmenin daha doğru olacağı yönündedir. Bu yanlış bir yaklaşım değildir ancak ABD’de birçok enstitülü her iki sınav sonucunu da kabul etmektedir. Öte yandan, İngiltere’de durum farklıdır. İngiltere’de çok az kurumun TOEFL skorunu kabul ettiği bilinmektedir. Bu durumda eğitim için ABD’ye gidecekseniz TOEFL veya IELTS’e girebilirsiniz ancak İngiltere’ye gidecekseniz mutlaka IELTS sınavına girmeniz gerekmektedir. Ancak, ABD’de bir okula gitme durumunda gideceğiniz okulun hangi sınav skorunu kabul ettiğini ise okul seçiminize göre GENETİK EĞİTİM DANIŞMANLIĞI olarak bizler size aktarmalıyız.

Göçmenlik Başvurusunda Bulunmak ve Çalışmak İçin TOEFL mı IELTS mi?

Yurtdışına akademik amaçlı değil de çalışmak için gidenlerin de geçerli bir dil skoru alması gerekmektedir. Burada gidilecek olan ülkenin bazı kriterleri olduğunu hatırlatalım. Bu kriterlerin yerine getirilmesinde bir puanlama esası vardır. Mesleğinize, maddi durumunuza ve İngilizce yeterliliğinize göre bir puanlama yapılır. Puanınız ne kadar yüksekse kabul edilme ihtimaliniz de o derece yüksek olur. Bu durumda, adayın TOEFL veya IELTS sınavından alabileceği maksimum puanı almaya çalışması gerekmektedir. 

Yurtdışında daimî ikamet etmeyi düşünenler genellikle IELTS sınavını tercih etmektedir. Zira IELTS İngiltere, Kanada ve ABD’de kabul görmektedir. Ancak göçmenlik amaçlı yurtdışına gideceklerin akademik bir sınava girme zorunlulukları yoktur. Çalışma amaçlı yurtdışına gidecek olanlara IELTS General (Genel IELTS) sınavına Girmeleri gereklidir.

PEKİ SINAVLARI NASIL GEÇERİZ?

Gerek TOEFL da gerekse IELTS sınavlarına sizleri hazırlayan eğitimler anlaşmalı partner eğitim kurumumuz tarafından verilmektedir. Sizleri sınavda başarılı olabilecek seviyeye belirlenen sürede getirmektir hedefimiz. TOEFL da IELTS de bazı meslek gruplarının özellikle şart koştuğu ana kriterdir. Örneğin Pilotajlık eğitimi almak için ön kayıt koşuludur. Hatta bazı ülkelerin giriş anahtarıdır.

BU SÜREÇTE GENETİK EĞİTİM DANIŞMANLIĞI DAİMA SİZLERLE…